Woda sprzyja zdrowiu i urodzie

woda-smakowa-z-owocami

Woda ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i urodę. Żeby przez długi czas cieszyć się dobrą kondycją swojego ciała, postaraj się proszę pić wodę codziennie w odpowiedniej ilości i jakości.

Woda sprzyja zdrowiu i urodzie

Dobowe zapotrzebowanie czystej wody  dla organizmu oblicza się mnożąc ilość kilogramów i 0,3, czyli na 1 kg przypada 30 ml wody. Nie wliczaj w tę ilość kawy, herbaty (wyjątek herbata zielona), sklepowych wód smakowych, soków, zup i innych płynnych posiłków.

Nasze ciała potrzebują czystej, naturalnej wody,  ok. 1,5 do 2 litrów dziennie

Przykład : Gdy ważysz np. 60 kg x 30ml – będziesz potrzebowała 1,8 litra wody dziennie(czyli 60 x 0,3 = 1,8 )

Nawadnianie naszego organizmu to jedna z najważniejszych i podstawowych czynności jakie musimy dla siebie zrobić każdego dnia.  Bez wody ciało jest pozbawione energii, blasku, jędrności. Pojawiają się tak niechciane zmarszczki, skóra jest ziemista, z podkrążonymi oczami. Jeśli do tego dojdzie stres, brak ruchu, brak snu i złe odżywianie, to po kilku latach można nabawić się poważnych dolegliwości a nawet chorób jak nadciśnienie, choroba wrzodowa, przewlekłe zaparcia i choroby jelita grubego, cukrzycy, kamieni w pęcherzyku żółciowym i gęstej żółci, soli i piasku w nerkach, chorób stawów i chrząstek, niedokrwienie mięśnia sercowego i miażdżycy tętnic oraz tak obecnie alergie, ale też depresja i zaburzenia centralnego układu nerwowego. Brzmi groźnie? Niestety tak. Powiem Ci, że tak może być, gdy nie będziemy poważnie podchodzić do tematu nawadniania organizmu.

Woda to ratunek dla wielu stanów chorobowych. Woda sprzyja zdrowiu i urodzie.

Wielu ludzi nie przypuszcza nawet, że rozwiązaniem tych problemów jest codzienne wypijanie odpowiedniej ilości jakościowo dobrej i bezpiecznej wody pitnej.

Postanowiłam napisać ten artykuł, ponieważ pomimo, że dużo obecnie mówi się o piciu czystej naturalnej wody, to niestety w praktyce tak fanie to nie wygląda. Zmobilizowały mnie do tego  również moje pacjentki, w prowadzonej przeze mnie poradni, które na pierwszej wizycie, w większości są zaskoczone, że aż tyle wody dziennie należy wypić.  Owszem pijemy wodę, ale nie jesteśmy świadomi ile jej musimy wypić. Pijemy zazwyczaj, ok 2 – 3 szklanki a’250ml w ciągu dnia. Mam na myśli tu czystą wodę. Do tego kilka kaw, herbat, sok, sklepową wodę smakową – np, truskawkową, jabłkową itp. Napoje te nie mają za zadanie nawodnić organizm, ale wprost przeciwnie, odwadniają go. Zauważ co robisz po wypiciu kawy, za niedługą chwilę musisz skorzystać z toalety.

Woda sprzyja zdrowiu i urodzie, jak nauczyć się ją pić?

Zacznij od wypijania 500 ml wody rano, na czczo przed śniadaniem. Najlepiej ciepłej, naturalnej i niskozmineralizowanej. Taka ilość wody spowoduje, że będziesz miała mały jej zapas na cały dzień. Zdaję sobie sprawę z tego, że gdy nie pijesz wody, to wypicie od razu pól litra wody to duże wyzwanie. Dlatego postaraj się dojść do tego nawyku małymi kroczkami. Zacznij od małej szklanki – 150 ml, potem 250 ml tak by w ciągu dwóch tygodni osiągnąć 500 ml.  To dopiero ok. 1/4 wymaganej ilości. w ciągu dnia trzeba mieć butelkę czystej wody przy sobie i popijać małymi łyczkami. Ważne by nie popijać w trakcie posiłków, tylko odczekać ok 1 godz. po i przed posiłkiem. Zobaczysz, że gdy zaczniesz pić wodę, automatycznie nie będziesz ochoty na słodycze i inne przekąski. Organizm zacznie się sam regulować.

Często spotykam się z opinią, że woda nie jest dobra w smaku, dlatego wiele w Was sięga po jakieś „zamienniki” tylu kawa, herbata, sklepowe sztuczne wody smakowe i słodkie soki, które nie mają w sobie drogocennych minerałów, witamin, błonnika itp.  Musimy uzupełniać nasze ciała w wodę. Codziennie tracimy jej ok 2 litry z potem, oddechem, jako produkty przemiany materii.
Przecież my wszyscy w 70% składamy się z wody. Gdy się rodzimy mamy jej 90%, ale w trakcie życia tracimy wodę, wysuszając się. Na starość pozostaje zaledwie 60%. Im więcej jest wody w komórkach, tkankach, tym zdrowiej i młodziej wyglądasz i lepiej się czujesz. Dobry poziom wody w organizmie to też źródło energii, ponieważ wszelkie procesy w naszych ciałach przebiegają sprawniej, począwszy od budowy komórek, przekazie bodźców wewnętrznych, przemianach metabolicznych a skończywszy na pozytywnym podejściu do siebie i życia.

Symptomami niewystarczającej ilości wody w organizmie:
przy 1% – pojawia się pragnienie,
przy 2% pojawia się niepokój, brak apetytu i brak koncentracji,
przy 4% pojawia się uczucie mdłości, zawroty głowy i zmęczenie.

Jesteśmy ożywioną wodą, bo nasz mózg składa się z 90% z wody, krew w 85%, mięśnie – 75%, serce w 75%, płuca w 83%, nerki w 79%, oczy w 95%, nawet kości w 22% to woda.

Już wiesz jaki jest najlepszy i najbezpieczniejszy lek przeciw bólowi głowy? To woda

Dla tych z Was, które chcą wprowadzić zmiany, a trudno się przełamać proponuję wody infuzowane. Na czym one polegają? To naturalna woda z dodatkiem świeżych owoców, warzyw, ziół. Naturalne dodatki zmieniają lekko smak wody, dodają mikroelementy, witaminy. Dzięki niektórym dodatkom można podkręcić metabolizm. Pamiętaj, aby dodatki w postaci owoców, ziół wrzucić do wody ok godziny przed jej wypiciem, aby cieszyć się pełnią smaku, ale wypij ją w przeciągu 3-4 godzin, nie trzymaj cały dzień. Po długim czasie trzymania takiej wody zaczną działać procesy fermentacji i możesz sobie zaszkodzić.
Z czasem łatwiej jest przejść na naturalną wodę źródlaną, która dla smakoszy jest pyszna.

Pobierz przepisy na wody smakowe

Zobacz, to może Cię zainteresować ...

2 komentarze

  1. Codziennie staram się, aby wypić minimum 2 litry wody i co ważne, udaje mi się to 🙂 Wybieram wodę średniozmineralizowaną. Oprócz tego piję herbatę zieloną. Czego się nie robi dla zdrowia i urody 😉 Pozdrawiam.

  2. Jeszcze nikt mnie nie przekonał do picia wody tak, jak Ty. Super wpis 🙂 Podrzucam dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *